“Když jsem se probudil, měl jsem paradoxní pocit, že skutečnost, opravdová skutečnost, byla vlastně tamto, a to, co vidím, když otevřu oči, je jenom vyschlým stínem.”

Dílo polského spisovatele a filozofa Stanisława Lema (1921-2006) se právem řadí ke klasice žánru sci-fi literatury. Kniha Solaris, jejíž audioadaptaci přinášíme, tohoto autora celosvětově proslavila.


Stanisław Lem
(1921 - 2006)

Nejslavnější polský spisovatel 20. století, filozof a futurolog, jehož dílo ovlivnilo světovou sci-fi literaturu. Ve svých knihách spojuje vášeň pro technologie a filozofická témata. Technologie a sci-fi prostředí však ustupují filozofickým otázkám, které jsou nosnou linkou jeho díla, což jej činí stále aktuálním. Kniha Solaris patří k jeho vrcholným dílům a byla přeložena do 27 jazyků.


Richard Honzovič
(1934 - 2005)

Richard Honzovič byl český hlasatel, působil ve zprávách Československé televize a v Československém filmovém týdeníku, do paměti národa se však zapsal coby protiokupační hlas rozhlasu v roce 1968. Za své postoje vůči sovětské okupaci byl z rozhlasu propuštěn. Po pádu železné opony úzce spolupracoval s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana. Mladším generacím je znám především ze satirického pořadu Česká soda.


Renata Volfová
(*1959)

Herečka, rozhlasová hlasatelka a dabérka. Po svém otci Richardu Honzovičovi zdědila lásku k filmu a k rozhlasu. Vystudovala Státní konzervatoř v Praze. Hrála ve filmech mj.Prodloužený čas (1984) a Fešák Hubert (1984), ale známá je především jako dabérka. Téměř dvě desetiletí pracovala jako hlasatelka stanice Český rozhlas 2 Praha. Propůjčila hlas pro komentáře k televizním pořadům a pro nevidomé načetla více jak 90 audioknih mezi než patří například Šifra mistra Leonarda (Dan Brown) nebo Čarodějka z Portobella (Paulo Coelho).


Tympanum

Vydavatelství Tympanum, specializující se na vydávání audioknih, nám poskytlo potřebné zázemí k vytvoření tohoto díla. Od svého působení od roku 2006 má Tympanum na kontě řadu úspěšných titulů, jako třeba Stopařův průvodce galaxií (Douglas Adams, 2008), Čtyři dohody (Don Miguel Ruiz, 2009), Muž, který sázel stromy (Jean Giono, 2008), série knih Dana Browna (Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, Ztracený symbol), Sherlock Holmes (2008 - 2014) a další. Tympanum


Needles

hudba a zvuková režie Zvukové studio zabývající se filmovou hudbou, zvukovou produkcí a alternativními projekty. V roce 2014 vydalo ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum audioknihu Solaris, která získala ocenění Audiokniha roku v kategorii zvuk a hudba a hudební cenu Vinyla v kategorii Počin roku. Audiokniha Renouškovy povídky je debutem z edičního plánu nově založeného vydavatelství Needles Audiobooks.


Sci-fi román | Nezkrácená verze na 2 mp3 CD | Celková délka nahrávky 9 hodin 6 minut | Nahrávka vznikla podle knihy Stanisława Lema Solaris vydané nakladatelstvím Československý spisovatel v roce 1972 | Copyright © 1961 by Stanisław Lem | Z polského originálu Solaris přeložil Erich Sojka a Bořivoj Křemenák | Translation © Erich Sojka, Bořivoj Křemenák 1972 | Nahrávku vytvořila Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 1995 | Kompozice, hudební doprovod a zvukové efekty - studio Needles, 2014 | Design obalu - André Allin | Použitá grafika © Sembion, Federico Díaz, 2004 | Odpovědná redaktorka Karolina Srncová | Vydalo Tympanum, s.r.o., a studio Needles v říjnu 2014.