Byla jedna hodina po půlnoci, déšť bubnoval neutěšeně do oken a svíčka již dohořívala, když za posledního záblesku světla jsem spatřil, jak můj výtvor otevřel matně žluté oko. Jeho dech byl těžký a údy se mu křečovitě zmítaly. Jak mám vylíčit své pocity při této úděsné události nebo jak popsat stvůru, kterou jsem s tak nesmírnými strázněmi a obtížemi vytvořil? Údy byly souměrné a rysy v obličeji jsem vybral tak, aby byly krásné. Krásné! Bože můj!

Kdo vlastně byl tvůrce monstra, které čtenáře a diváky děsí již přes 200 let? S odpovědí na tuto otázku přichází studio Needles, jehož debutová audiokniha Solaris posbírala hned dvě ceny ( cena Vinyla a Audiokniha roku 2014 ). Dramatizované zpracování nervydrásajícího příběhu Viktora Frankensteina vychází ve vydavatelství Needles Audiobooks v původní nezkrácené podobě. Nahrávka je obohacena o originální zvukové zpracování a hudební doprovod. Právě ten - spolu s podmanivými hlasy interpretů Roberta Mikluše, Petra Pochopa a Jana Zadražila - dodává audioknize mrazivě atmosférickou hloubku a zpřístupňuje ji tak současnému posluchači.

Přestože se v audioknize objevuje trojice hlasů, nejedná se o inscenaci, autoři podobně jako u Solaris ponechávají Frankensteina ve své původní délce. Hereckému obsazení v roli Viktora Frankensteina vévodí hlas Petra Pochopa, stálice pražského Divadla D21. Košaté pasáže a popisy krajin, která jsou pro takto letitá díla charakteristická, získávají pod Pochopovým vedením plastickou formu a svojí atmosférou nekompromisně vtahují do děje. Do role netvora se autoři rozhodli, zjevně se špetkou ironie, dosadit podmanivý hlas Roberta Mikluše, který se do širšího povědomí dostal díky internetovému satirickému pořadu Luxus na talíři. Trojici hlasů uzavírá Jan Zadražil v roli ambiciózního kapitána Waltona, který je hnán podobnými tužbami jako nešťastný Frankenstein. Narozdíl od něj má však Walton stále možnost volby, a tím i naději na vlastní záchranu.

Původní verze příběhu o Frankensteinovi byla napsána během deštivého léta r. 1816, které trávila Mary Godwinová se svým nastávajícím manželem Percy Bysshe Shelleym na dovolené na Ženevském jezeře, v jehož okolí se velká část románu odehrává. Z původní hříčky se však vyklubal kultovní román, základní stavební kámen hororového žánru, který přežil přes desítky generací.


Mary Wollstonecraft Shelley
(1797-1851)
autorka literární předlohy


Mary W. Shelley ( manželka P. B. Shelleyho ) byla spisovatelka píšící v období romantismu. Její dílo bylo značně vizionářské. Vedle hororového gotického románu Frankenstein je M. W. Shelley autorkou pravděpodobně prvního postapokalyptického sci-fi Poslední muž, který inspiroval řadu velikánů vědeckofantastické literatury jako Arthur C. Clarke, H. G. Wells, Isaac Asimov, John Wyndham apod.Robert Mikluš Monstrum

Po studiích na JAMU působil v divadle Husa na provázku ( trilogie Vladimíra Morávka Perverze v Čechách či projektu Sto roků kobry, v tamějších inscenacích Jana Mikuláška, Petra Formana, Martina Hubu a dalších.). V Národním divadle účinkuje v inscenaci Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstí. Objevil se ve filmech Roberta Sedláčka Největší z Čechů, Muži v říji, Sráči, Dědictví aneb Kurva se neříka. V současnosti (2016) účinkuje v kulinářském seriálu Luxus na talíři.


Petr Pochop Viktor Frankenstein

Absolvent DAMU a spoluzakladatel Malého Vinohradského divadla (nyní Divadla D21), jehož je také kmenovým hercem, kde ztvárnil řadu rolí v inscenacích: W.Shakespeare - Zimní pohádka, H.Ibsen - Nora , Büchner - Vojcek, Luisa a Lotka, Jonathan Swift - Gulliverovy cesty, N.V.Gogol – Revizor atp.Kromě divadla se objevil ve filmech: Nepravděpodobná romance (režisér I. Vojnár) a Habermannův mlýn (J. Herz).


Jan Zadražil Kapitán Walton

Absolvent Státní konzervatoře v Praze působil v řadě pražských i mimopražských divadel (např. Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Na Vinohradech, F. X. Šaldy v Liberci, Pod Palmovkou, Jiřího Wolkera, U Hasičů, Středočeské divadlo v Kladně, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, Švandovo divadlo na Smíchově, Ta Fantastika) a dosud hostuje v dalších (Divadlo Company.cz, Veselé skoky o. s., CD 2004, Husa Na provázku Brno, Divadlo v Řeznické…). Účinkoval rovněž v několika televizních filmech (Nepodepsaný knoflík, Sněžná noc, Bludičky), seriálech (Manželská tonutí,Zdivočelá země, Rodinná pouta/Velmi křehké vztahy, Přešlapy,Cesty domů) a také v celovečerních snímcích (Vy nám taky, šéfe,Proměny, Zemský ráj to napohled, Labyrint). Hraje též v kapele Moje řeč.


Patricio Battya zpěv

Semifinalista show Česko Slovensko má talent 2010; operní zpěv. Účinkoval v divadelní hře FUKS (divadlo D21, režie Jan Kačena) a v připravovaném filmu režiséra Ondřeje Vavrečky (premiéra podzim 2016)

Na poli literatury dosáhl úspěchu jako Laureát literární ceny K. H. Máchy 2013 za filosoficko-dramatickou povídku PATOČKA, dále účinkoval jako interpret na mezinárodní akci NOC LITERATURY. Je autorem povídek a básní (debut v pořadu Zelené peří na Českém Rozhlase 2)


Alexandra Bauerová herecká režie

Absolventka JAMU. Spolupracuje s divaly: o.s. REPT (Dora aneb sexuální neurózy našich rodičů); Slovácké divadlo (inscenace: Jak neuvařit hlavu naměkko) a Hadivadlo (inscenace Žralok a Log Out v rámci projektu, inscenace Die Young).

Režisérka audioknih: LOTR (Společenstvo prstenu, Dvě věže, Návrat krále); série Zaklínače (Bouřková sezona, Krev Elfů, Čas opovržení, Křest ohněm).

Spolupracuje také s Českým Rozhlasem, kde uvedla např. rozhlasové hry: Nemožnej kluk, Pátek o desáté, České kuchty - super buchty, Modrý les, Za pět minut dvanáct.


Štěpán Marko grafika obalu

Studuje v ateliéru Tvorba písma a typografie na UMPRUM. Spolupracuje především na projektech v kulturním sektoru (UMPRUM, AVU, Moravská Galerie Brno, Galerie AMU, Galerie KIV., Galerie INI, Galerie Kvalitář, Goethe Institut, Psí Víno, pražská nakladatelství) a s umělci a grafickými designery (David Krňanský, Martin Lukáč, Julius Reichel, Jakub Jansa, Tadeáš Kotrba, Tomáš Mitura, aromír Skácel (Studio Mütanta), Jan Novák, Jan Horčík, Jakub Samek.

Na kontě má již také řadu ocenění jako např. Teseract (Nejkrásnější česká kniha roku 2015 v kategorii katalog) a řadu dalších.


Studio Needles hudba, zvuková režie a dramaturgie

Zvukové studio zabývající se filmovou hudbou, zvukovou produkcí a alternativními projekty. Audiokniha Frankenstein je třetím audioknižním počinem, který následuje po sci-fi novele Solaris a bajkách a pohádkách Renouškovy povídky.Nahrávka vznikla podle knihy Mary W. Shelley Frankenstein vydané nakladatelstvím Lidové nakladatelství Praha v roce 1969 I Copyright © Mary W. Shelley, 1818 I Z anglického originálu Frankenstein; or, The Modern Prometheus přeložil Tomáš Korbař. Translation © Tomáš Korbař, 1969 I Režie, kompozice, hudební doprovod a zvukové efekty: Needles I Herecká režie: Saša Bauerová I Zpěv: Patricio Battya I Design obalu a použitá grafika © Štěpán Marko, 2016 I Papír: Neoboard HiBulk 350g/m2, Papyrus Bohemia s.r.o. I Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | Celková délka nahrávky 8 h 50 min I Vyrobilo a vydalo vydavatelství Needles Audiobooks / Petra Kinclová ℗ + © 2016 I audiobooks.needles.cz